جدیدترین اخبار و مطالب در زمینه های مختلف

توصیف حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی از دیدار مقام معظم رهبری با خانواده‌های شهدا

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷

رئیس دفتر مقام معظم رهبری گفت: دولتمردان در هرجا که هستند باید با احترام با خانواده‌های شهدا رفتار کنند.

به گفته داملیا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدی گلپایگانی که در مراسم ۲۲ اسفندماه روز بزرگداشت شهدا در حوزه هنری سخن می‌گفت، بیان کرد: در هر جوامعی عبارت و کلماتی وجود دارد که از تقدس برخوردار هستند؛ مانند کلمه «عالم »که همه به او احترام می‌گذارند. همچنین بعضی واژه‌ها مانند «ظالم» وجود دارد که مردم از آن بیزارند.

وی خاطرنشان کرد: در این میان کلمه‌ای وجود دارد که میان مسلمانان از احترام خاصی برخوردار هست. این کلمه؛ کلمه «شهید» هست که از ارزش و تقدس خاصی در میان مردم مسلمان برخوردار هست. ما مدیون شهدا هستیم و شهدا مدیون هیچ‌کسی نیستند چرا که از وجود خودشان برای همه مایه گذاشته‌اند. در کشور خودمان حدود ۲۳۰ هزار شهید وجود دارد که مردم به آنها و خانواده‌هایشان احترام می‌گذارند.

حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی با اشاره به اینکه آرامش امروز ما مدیون شهدا هست، خاطرنشان کرد: اکنون که در این مراسم با امنیت و خیال راحت نشسته‌ایم و به تکریم مقام  شهدا می‌پردازیم مرهون خون خود شهید هست. او اگر فداکاری نمی‌کرد چنین چیزی رقم نمی‌خورد. شهدا از اولیای خداوند هستند و بر اساس آیات خداوند آنها زنده‌اند.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری ضمن برشمردن امتیازات شهید توضیح داد: شهدا از سوال و جواب در قبر استثنا هستند، چراکه آنها پاسخ خودشان را هنگامی که برق شمشیر را بر سرشان دیدند پاسخ گفته‌اند. امتیاز دیگر شهدا این هست که که آنها بدون غسل و کفن با همان لباس خونی دفن خواهند شد و بالاترین امتیاز نیز آن هست که شهدا به اذن خداوند حق شفاعت دارند.

حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دیدارهای مقام معظم رهبری با خانواده‌های شهدا تاکید کرد: مقام معظم رهبری همواره در هفته به دیدار خانواده‌های شهدا می‌روند، یا آنها را به حضور می‌پذیرند. اخیرا نیز در منزل شهید سیدعلی اندرزگو حاضر شدند. به جد باید بگویم که آن هنگام که ایشان با یک خانواده شهید می‌نشینند گل از گلشان می‌شکفد و این نشانه اهمیتی هست که خانواده‌های شهدا برای ایشان دارد. دولتمردان ما نیز باید هرجا که هستند با دیده احترام به این خانواده‌ها نگاه و با آنها با احترام رفتار کنند.

وی با اشاره به فریب خوردن بعضی از دختران در تهران و به چوب کشیدن حجابشان توضیح داد: در این قضایا دست‌هایی در کار هست که می‌خواهد ارزش‌هایی که عزیزان شما با از جان‌گذشتگی آنها را به وجود آورده‌اند را کمرنگ کنند. در روزهای گذشته شاهد بودیم که دختری فریب خورده حجابش را سر چوب می‌کند این دختر حتما فریب خورده هست و کسانی این قضیه را از بیرون از و جانب آمریکا و اروپا هدایت می‌کنند. عدالت و دشمنی آنها ریشه‌دار هست.

رئیس دفتر مقام معظم رهبری یادآور شد: ببینید اکنون ایام ماه رجب نزدیک هست. جوانانی در این مراسم حضور و شرکت خواهند کرد که نشاندهنده اقبال نسل جوان به اسلام و انقلاب هست. من کاری به شیعه انگلیسی ندارم. ما متاسفیم که جوانی را در آن دوره رژیم گذراندیم. جوانان امروز ما اهل نماز شب و دعا و گریه هستند. جبهه این جوانان را متحول کرد.

به گفته داملیا، در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ضمن گرامیداشت ۲۲ اسفندماه توضیح داد: امام خمینی (ره) روز ۲۲ اسفندماه سال ۵۸ فرمان تاسیس بنیاد شهید را صادر کردند. رسیدگی به خانواده‌های شهدا و حفظ فرهنگ ایثار و شهادت دو هدف مهم این بنیاد بود چرا که ما با همین فرهنگ تاکنون توانسته‌ایم در مقابل دشمنانمان بایستیم. این فرهنگ ریشه در مکتب عاشورا دارد و دشمنان ما آن را درک نخواهند کرد.

وی با ارائه آماری در رابطه با شهدا گفت: ۱۹۰ هزار شهید مرتبط با دوران دفاع مقدس هستند. ۱۷ هزار شهید به ترور تعلق دارند و حدود ۳۰۰۰ شهید نیز مربوط به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هستند.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران یادآور شد: در میان شهدای ما ۸۲۳۲ خانواده دو شهید، ۶۳۹ خانواده شهید، ۱۰۶ خانواده ۴ شهید و ۵۶ خانواده ۵ شهید وجود دارند.

به گفته داملیا، در بخش دیگری از مراسم، مادر شهیدان محمودرضا و محمدرضا حقیقی (شهیدی که در هنگام خاکسپاری لبخند زد) در سخنانی گفت: شهدا اسطوره شکست‌ناپذیر پایداری و استقامت هستند. آنها ناممکن‌ها را ممکن کرده‌اند و با از خودگذشتگی به افلاک رسیده‌اند.برگزاری چنین مراسم‌هایی برای آن هست که خودمان را محک بزنیم تا بدانیم چه میزان در راه شهدا هستیم. شهدا برای حفظ اسلام و انقلاب رفتند تا با دشمن مقابله کنند ما نیز باید مواظب باشیم و همچون شهدا زندگی کنیم.

این مادر شهید گفت: اکنون دشمن با مرزهای ما کاری ندارد بلکه مغزهای جوانان ما را هدف گرفته هست. آنها می‌خواهند عقاید جوانان را تغییر بدهند. ما باید با دشمن مقابله کنیم.

به گفته داملیا، در پایان این مراسم، با حضور حجت‌الاسلام گلپایگانی، حجت‌الاسلام محمدعلی شهیدی، حجت‌الاسلام کاویانی‌راد معاون بنیادشهید و سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران از خانواده‌های شهدا با اهدای لوح و تندیس تقدیر شد.

انتهای پیام