جدیدترین اخبار و مطالب در زمینه های مختلف

دیدگاه محمدرحیم اخوت درباره خاطره‌نویسی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

دیدگاه محمدرحیم اخوت درباره خاطره‌نویسی

دسته بندی : تفریحی تاریخ : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶

محمدرحیم اخوت بر اصالت خاطره‌نویسی تاکید کرد.

این داستان‌نویس در گفت‌وگو با داملیا درباره خاطره‌نویسی اظهار کرد: خاطره‌نویسی از قدیم‌الایام قبل از آن‌که صنعت چاپ به ایران بیاید، رواج داشته هست. بعضی از کسانی که سواد داشتند زمانی که به سنین میان‌سالی می‌رسیدند خاطرات خود را می‌نوشتند که تعداد آن‌ها زیاد هست.

او با بیان این‌که خاطره‌نویسی نوعی بیان تاریخ هست، گفت: کسی که  خاطرات خود را می‌نویسد فقط به بیان سرگذشت شخصی خود اکتفا نمی‌کند، حتی اگر به بیان سرگذشت خود اکتفا کند این سرگذشت در بستر اجتماعی مشخصی اتفاق افتاده که می‌تواند برای نسل‌های بعد جذاب باشد، زیرا می‌بیند آدم‌های جامعه قبلا چطور زندگی می‌کردند.

 اخوت درباره ارزش ادبی خاطرات نیز بیان کرد: اگر نویسنده خاطرات اهل قلم و باسواد باشد و بتواند اصول نگارش را به درستی‌ به کار برد جاذبه اثرش بیشتر از کسی هست که به صورت ماشینی،  وقایع را دنبال هم می‌نویسد. کسی که خاطره‌ای می‌نویسد برداشت شخصی خود را از آن اتفاقات می‌نویسد که می‌تواند جذاب باشد.

او همچنین اظهار کرد: اتوبیوگرافی از یک زاویه دیده می‌شود، که فرد صاحب سرگذشت هست، در حالی‌که  ممکن هست ماجراهایی که شخص از دید خود نوشته هست، از دید فرد دیگر، شکل و  معانی دیگری داشته باشد. اصالتی در خاطره‌نویسی هست که شاید نوشته‌هایی که چند نویسنده و چند راوی دارند،  آن اصالت را ندارند.  

انتهای پیام