جدیدترین اخبار و مطالب در زمینه های مختلف

مصوبات اولین اجلاس بین‌المللی هم‌اندیشی «نقش اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام»

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

اولین اجلاس بین‌المللی هم‌اندیشی «نقش اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد نخبگان جهان اسلام در اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت» عصر روز چهارشنبه با قرائت مصوبات این اجلاس به کار خود پایان داد.

به گفته داملیا، در این اجلاس یک روزه نقش اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد برای اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت‌کنندگان از بیانات ارزشمند سخنرانان بهره‌مند شدند.

مصوبات اجلاس به شرح ذیل هست:

۱- تشکیل اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد به عنوان شبکه‌ای از نخبگان جهان اسلام در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فرهنگی در جهت همگرایی و انسجام ملل اسلامی ضروری هست.

۲- ماموریت تبدیل گفتمان وحدت اسلامی به رفتار اجتماعی در جهان اسلام و جامعه پذیری آن بر عهده اتحادیه‌های جهانی خواهد بود.

۳- اعضای مدعو اجلاس برای تشکیل جمعیت‌های تقریب نهاد در کشورهای متبوع خود اعلام آمادگی کردند.

۴- چشم‌انداز تشکیل امت واحد اسلامی به عنوان یک پروژه آینده‌پژوهی توسط اتحادیه‌ها اجرا خواهد شد.

۵- شناسایی نخبگان جهان اسلام در قالب اتحادیه‌ها و جمعیت‌های تقریب نهاد و تقویت آنان با رعایت ارزش‌های مشترک برای تحقق تمدن نوین اسلامی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر هست.

۶- پیش‌نویس اساسنامه تنظیمی برای تاسیس اتحادیه‌های تقریب نهاد در سطح جهانی و همچنین جمعیت‌های تقریب نهاد در سطح ملی کشورها منطبق بر آئین‌نامه مصوب شورای عالی مورد اجماع نظر قرار گرفت.

۷- شرکت‌کنندگان سازوکارهای مناسب را درخصوص نحوه تشکیل جمعیت‌های تقریب نهاد در کشورهای مختلف جهان و کشور متبوع به دبیرخانه اجلاس پیشنهاد کنند.

۸- جمعیت‌های تقریبی و اتحادیه‌های جهانی تقریب نهاد که در گذشته در کشورهای مختلف جهان تشکیل شده‌اند از طریق نظامنامه تایید صلاحیت شناسایی شوند.

۹- در مورد تکمیل اعضاء هیئت موسس اتحادیه‌های در دست تاسیس در لایه‌های مختلف اجتماعی و تشکیل مجامع عمومی آنان تسریع به عمل آید.

۱۰- برای اتحادیه‌هایی که اعضاء هیئت موسس آنها تکمیل شده هست برای اعضاء هیئت موسس هر اتحادیه احکام عضویت صادر شده و پروانه موافقت اصولی برای تاسیس اعطا گردد.

۱۱- بر اساس رهنمودهای آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و تایید شرکت‌کنندگان، مقرر گردید کمیته ویژه ای برای ایجاد “اتحادیه کشورهای اسلامی مشترک‌المصالح” در جهان اسلام تشکیل شود.

انتظار می‌رود که شرکت‌کنندگان در اجلاس، برای هر چه موثرتر شدن اجرای راهبرد دیپلماسی وحدت در جهان اسلام پیشنهادها و نظریات خود را به دبیرخانه دائمی که در معاونت امور اجتماعی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی مستقر هست، ارسال کنند.

انتهای پیام